Jak naučit telefon navigovat na určité místo

Pokud hrajete naše dobrodružné hry a nechcete hledat krabičky a podklady jen podle obrázků, ale přesněji podle GPS souřadnic, zde je stručný návod, jak snadno dostat navigaci do chytrého telefonu.

Má váš mobil navigaci?

První krok je zjistit, zda má Váš telefon integrovanou navigaci, nebo ne. U telefonů s operačním systémem Android to zjistíte na obrazovce, na které spouštíte/vypínáte wi-fi a bluetooth. Je tam možné zapnout i navigaci? Pokud ano, má váš telefon vnitřní navigaci.

Některé telefony, například BlackBerry, si zapínají a vypínají navigaci sami podle potřeby.

Pokud váš telefon navigaci nemá (často se navíc stává, že není úplně dobrá – přesná), ale má alespoň bluetooth, pak si pořiďte modul – Bluetooth GPS přijímač. Vyrábí je řada firem, my máme doma modul přímo Nokie,  existují i třeba od Evolve.

GPS přijímač se spáruje s telefonem. Po spuštění se spojí s družicemi a zprostředkuje přes buetooth GPS signál do telefonu. Telefon pak může určit vaši aktuální polohu na zemském povrchu.

Jaký program pro navigování použít?

Pokud už váš telefon ví, na jakých souřadnicích se nachází, můžete ho nechat, aby vás navigoval k souřadnicím, které mu zadáte. Podobně jako navigace v autě. Jen mu nedáte ulici a číslo popisné, ale souřadnice, kde je schovaná krabička s úkolem.

K navigování v telefonech se nám osvědčil jednoduchý prográmek TrekBuddy. Vytvořil ho na Javě český programátor působící na internetu pod přezdívkou Kruch. Nenechte se mýlit, že je celé fórum v angličtině. TrekBuddy je používaný celosvětově, má širokou podporu. A co víc – je zcela zdarma.

Jak instalovat TrekBuddy do mobilu?

Nejsnazší je stáhnout TrekBuddy z AppStore – Google Play aj. Budete ho mít rovnou v češtině.

Druhá možnost je stáhnout JAD soubor na fóru TrekBuddy, nebo z jiných stránek. Stáhněte si rovnou i češtinu – nebude k poslední verzi, to ale nevadí. JAD soubor nahrajte přes PC  do mobilu na paměťovou kartu a TrekBuddyho nainstalujte. Češtinu – soubor language.res – nahrajte do adresáře paměťová karta:\trekbuddy\resources\.

Jak používat TrekBuddy?

Po spuštění TrekBuddy vám program bude psát „Bez polohy“.  Vyvolejte Nastavení v sekci Location a nastavte, zda se použije vnitřní navigace telefonu, nebo GPS modul (Buetooth).

V sekci Navigace dejte Uložit bod (poloha). Pokud jste instalovali z AppStore, tak je tam něco v duchu Projektovat waypoint. Je to ale to samé. Zadejte souřadnice, na které se necháte navigovat a uložte si je do souboru (New file – název) .

Opět přes Navigace vyvoláte Soubory s body (nebo waypointy), vyberete soubor a pod ním uložený bod (pod jedním souborem může být více bodů – tedy pod jednu hru – soubor můžete dát souřadnice jednotlivých krabiček – bodů).

Na základní obrazovce TrekBuddy opět vyvoláte nabídku a zvolíte Start GPS. Nechte telefon (modul), aby měl volný výhled na oblohu – v domě se navigace nechytne. Až se navigace najde (trvá to od několika sekund až po několik minut), objeví se na displeji kompas se zelenou šipkou (směr, kterým hledaný bod leží) a vzdálenost od bodu (vzdušnou čarou).

Aby navigace ukazovala správným směrem, tak se musíte pohybovat. I tak občas zlobí – například když je zataženo, jsou nad vámi husté stromy, nebo jste v úzkém skalnatém údolí, není výhled na družice optimální a klesá přesnost (optimální přesnost je pod +- 5 metrů).

TrekBuddy podporuje i různé skiny (vzhledy – volí se podle displeje telefonu) a umí používat i mapy. Pro zájemce doporučujeme projít fórum na TrekBuddy.

Pokud něco nevíte, nebo vám TrekBuddy nejde spustit/nainstalovat, nebojte se na fóru zeptat. Klidně česky. Kruch reaguje rychle, je vstřícný a ochotný.

Přejeme hodně štěstí.

 

Share