Středověké lékařství

Moji milí,

Vidím, že tahle šifra pro vás byla lehká jak peříčko, že?

Kunhuta založila v Poděbradech špitál. Víme, že se jednalo o roubenou dřevěnou stavbou s velkou světnicí, čtyřmi malými místnostmi a chodbou s dřevěnými sloupy. Jeho kapacita byla 4-10 nemocných. Ale jak se tam vlastně léčilo?

Ve středověku byly bohužel znalosti lidské anatomie velmi omezené, o vnitřních orgánech se nevědělo nic. O nemocné se povětšinou starali mniši, jejich péče v naprosté většině případů zahrnovala pouze modlitby za nemocné. Postupně se začínaly v léčbě uplatňovat i léčebné byliny. “Vezmi stejné množství cibule, česneku, vína a býčí žluči, smíchej je v mosazné misce a nech devět nocí stát. Směs natírej na oko pírkem.” Tento recept měl léčit zánět oka, protože měl antibakteriální účinky. Avšak už se vám někdy stalo, že jste si při krájení cibule nebo česneku nechtěně šáhli rukou do oka? I když pokud bylo někomu doporučeno, ať si léčí zánět oka tukem z tlusté kočky, tak si myslím, že by ho nevyléčily ani všechny kočky na celém panství.

Ve 12. století vznikaly první lékařské univerzity. Absolventů bylo všem jen malá hrstka a většina z nich sloužila u králů nebo nejbohatší šlechty. Jak se ale píše, ani jejich postupy nebyly o moc modernější než postupy babek kořenářek. Největší překážkou léčby byla neschopnost zjistit nemoc dle projevů. Lidé s lupénkou tak byli prohlašováni za malomocné apod. Do vědy také často zasahovala stará náboženská dogmata, např. v 15. století jako obrana proti syfilis bylo zakázáno klít a hrát v kostky.

Pokud se však člověk již k lékaři dostal, neznamenalo to automaticky vyléčení. Léčba totiž nemocnému často jen urychlila cestu na onen svět. V „meducínách“ byly často obsažené i jedy, např. rtuť, která se jako léčebný prostředek používala u mnoha různých nemocí, např. na syfilickou vyrážku, léčbu boláků způsobených morem, dokonce ji rodiče proti bolesti vtírali do úst dětem, kterým rostly zuby.

Chcete se dozvědět více o středověkém lékařství?

Nápověda

Heslo pro zobrazení nápovědy: pomoc1

[ppwp] Empty content, invalid attributes or values

Nápověda 2 – řešení

Heslo pro zobrazení nápovědy: pomoc2

[ppwp] Empty content, invalid attributes or values

Pokračovat na další stránku

Místo mezer použijte v hesle podtržítko: “_” , nepoužívejte velká písmena ani háčky či čárky

HESLO MÁ DVĚ SLOVA

Restricted Content
To view this protected content, enter the password below: