Výchova dětí ve středověku

Moji milí,

Možná vás už napadlo, že byste si přáli narodit se ve středověku do nějaké bohaté šlechtické rodiny. Jezdili byste na lovy, pořádali hostiny a nechávali se opečovávat svým služebnictvem. To by se mohlo zdát docela prima. Tedy ale asi jen tak do 6 let. Pak by vám začala pořádná dřina.

Když se narodila do šlechtického rodu dívka, nebyla to taková sláva, jako když se narodí syn, pokračovatel rodu. Přesto si ale rodina dala práci, aby dívku dobře vychovala. Výchova dětí probíhala už od útlého dětství, kdy bylo doporučováno vyprávět dětem výchovné a motivační příběhy. Kvalitní výchova znamenala v budoucnu bohatého a mocného ženicha, většinou spojení dvou významných, či ještě lépe bohatých rodů. Jako charakterová vlastnost dívek je na prvním místě uváděná zbožnost. Rodiny při výchově svých dcer kopírovaly zvyklosti královských rodin, aby se dívky dostaly společensky co nejvýše.

Dívky se po svých 6. narozeninách začaly připravovat na manželství. Nebylo tedy divu, když se často vdávaly ve 12 nebo ve 13 letec. Většinou se učily ručním pracím a byly vedeny k lásce k manželovi, úctě k jeho rodičům, péči o hospodářství, smířlivosti a soucitu s chudými. Nežádoucími vlastnostmi naopak byla marnivost, rozhazovačnost, přílišná náruživost a opilství. Ani v bohatých šlechtických rodinách nebylo důležité, aby dívka získala vzdělání, nebo se alespoň naučila číst a psát. Uvádí se, že negramotných bylo v době středověku 99% žen.

Chlapci se po svých 6. narozeninách naopak začali připravovat na dráhu rytíře, politika, vládce panství. Často nastupovali službu u jiného dvora. Učili se technikám boje, jízdě na koni a lovu. Dále se učili jazykům, diplomacii a také čtení a psaní. Vzdělání ve středověku však nebyl přisuzován velký důraz. Papír byl drahý a u rytířů se cenila hlavně síla, odvaha a schopnosti boje. Vědění tak nebylo běžně dostupné a uchovávalo se především v klášterech, kde vznikaly i první školy. Zakládání necírkevních škol začalo až s rozvojem měst. Školy ve městech se pak zaměřovaly hlavně na praktické dovednosti a z výuky v latině se přešlo do výuky v českém jazyce.

Zajímá vás výchova potomků?

Chtěli byste vědět víc o školství ve středověku?

Kde skončí naše putování? To se dozvíte, až vyluštíte náš obrázkový rébus….

Nápověda

Heslo pro zobrazení nápovědy: pomoc1

[ppwp] Empty content, invalid attributes or values

Nápověda 2 – řešení

Heslo pro zobrazení nápovědy: pomoc2

[ppwp] Empty content, invalid attributes or values

Pokračovat na další stránku

Místo mezery použijte v hesle podtržítko: “_”, nepoužívejte velká písmena ani háčky či čárky

HESLO JE SLOŽENÉ ZE 3 SLOV

Restricted Content
To view this protected content, enter the password below: