2. dřívější továrna na jehly, Golčův Jeníkov dům Viktorin Nám. T. G. Masaryka 114, 582 82 Golčův Jeníkov

Moji milí,

Zdroj: Wikipedia

hrabě Leopold Vilém Krakovský z Kolowrat 1727 – 1809, o kterém vám chci teď vyprávět, byl významný český politik, který ve své době vynikal vzdělaností, schopnostmi i zkušenostmi. A snad právě proto byl oblíbencem nejen Císařovny Marie Terezie, se kterou si osobně dopisoval, ale i jejích synů Josefa II. a Leopolda II. Za své služby získal mnoho různých ocenění, v roce 1782 i řád Zlatého rouna. Osobně se, jako nejvyšší kancléř, zúčastnil korunovace Leopolda II. na českého krále.

Do dějin České země se však Leopold Vilém z Kolowrat zapsal hlavně díky založení továrny na jehly, první svého druhu v Evropě, a také díky založení tabákové manufaktury v Golčově Jeníkově, která byla ještě větší než současně zřízená továrna v Praze. Zaváděl rovněž moderní postupy do zastaralé zemědělské výroby, takže bychom ho teď mohli asi popsat jako zemědělského technika 😊. Na svých pozemcích začal pěstovat nové plodiny, hlavně vojtěšku, jetel a brambory, v té době považované spíše za okrasnou rostlinu. Později se tyto plodiny staly „chlebem chudých“ a několikrát zachránily Evropu před hladomorem, i když v letech 1770 se mu to moc nedařilo. Hladem tenkrát umřel asi 10-15% obyvatel Čech. Ale o tom vám povím až později…

Zajímavostí je, že hrabě Leopold Vilém měl se svými dvěma ženami celkem 17 dětí. Snad právě proto se snažil své panství Golčově Jeníkově zvelebovat. Založil zde faru a školu. No a vzhledem k tomu, že se svými dvěma manželkami měl celkem 17 dětí, tak ta škola dávala docela smysl 😊.

Bohužel po Leopoldově smrti došlo ke sporům o dědictví, následkem čehož tabáková továrna zanikla a v jejích prostorách vznikl vojenský lazaret. Podobný osud potkal i jehlárnu, což znamenalo ztrátu obživy pro mnoho místních lidí.

Zajímá vás hrabě Leopold z Kolowrat?

A na konci povídání, jako vždy, mám pro vás další hádanku. Pořádně se kolem sebe rozhlédněte, určitě je tu něco, co vám pomůže hádanku rozluštit….

Zdroj: Wikipedia

Nápověda

Heslo pro zobrazení nápovědy: pomoc1

[ppwp] Empty content, invalid attributes or values

Nápověda 2 – řešení

Heslo pro zobrazení nápovědy: pomoc2

[ppwp] Empty content, invalid attributes or values

Pokračovat na další stránku

Mezeru mezi slovy v hesle nahraďte podtržítkem: „_“, nepoužívejte velká písmena ani háčky či čárky

Restricted Content
To view this protected content, enter the password below: