3. Zastavení – rybník Rožmberk (pomník Jakuba Krčína z Jelčan)

Moji milí,

Pokud teď stojíte u rybníku Rožmberk, jste tu správně. Nacházíme v Jižních Čechách, krajině rybníků, které jsou pevně spjati s pány z Růže, neboť právě oni rybníky v hojném množství zakládali. Mimochodem, uhodnete, který rybník je největší na světě?

Zdroj: Wikipedia

Tipovali jste Rožmberk? Pak vám gratuluji, protože Rožmberk je skutečně největší rybník na světě (tedy pokud bereme rybník jako uměle vytvořenou nádrž určenou primárně pro chov ryb). Rožmberk, který má rozlohu téměř 5 km2, vybudoval v letech 1584 – 1590 Jakub Krčín, jeden z nejznámějších českých rybníkářů. Pro srovnání rozloha Máchova jezera je zhruba 3 km2.

 Zajímá vás blíž rybníkářství?

Většinu nejvýznamnějších rybníků vybudovaných Rožmberky spojuje Zlatá stoka, kanál, který dal vybudovat již předchůdce Jakuba Krčína – Štěpánek Netolický. Ten už také uvažoval i o stavbě rybníka Rožmberk, ale bál se množství vody, které by do něho proudilo, a tak samotnou stavbu realizoval až Jakub Krčín. Ten vybudoval tzv. Novou řeku, která část vody odvádí z Lužnice do Nežárky. Hráz Rožmberka je postavena opravdu důkladně, protože rybník při povodních roku 2002 zachytil asi desetinásobek svého objemu, což je cca. 70 – 75 mil. m3 vody! Tedy, já jsem u toho byl, a byl to pořádný rámus, když se voda valila výpustí ven. Rybník se sice nakonec rozlil do polí, ale hráz, tu má tedy bytelnou!

Zajímá vás, jakým podvodem se stali Rožmberkové nejmocnějším českým šlechtickým rodem? A proč Jakub Krčín nebyl ve skutečnosti rybníkář? Pak se podívejte na toto video

Pokud dobře prozkoumáte pomník Jakuba Krčína, jistě vás napadne řešení mé další šifry:

Nápověda

Heslo pro zobrazení nápovědy: pomoc1

[ppwp] Empty content, invalid attributes or values

Nápověda 2 – řešení

Heslo pro zobrazení nápovědy: pomoc2

[ppwp] Empty content, invalid attributes or values

Pokračovat na další stránku

Mezeru mezi slovy v hesle nahraďte podtržítkem: „_“, nepoužívejte velká písmena ani háčky či čárky

Restricted Content
To view this protected content, enter the password below: