5. Zastavení – Vyšší Brod rožmberská hrobka

Moji milí,

Vilém z Rožmberka byl sice celkem čtyřikrát ženatý, zůstal však bez dětí a jeho majetek přebírá poslední z Rožmberků, jeho mladší bratr Petr Vok 1539 – 1611. Jenže Petr Vok získává dědictví značně zadlužené – dluh činí astronomických 1 milion míšeňských kop. Přičemž za 1 kopu bylo možné si koupit jedny kožené boty. To by bylo bot pro armádu, že 😊? Petr Vok tedy na úhradu dluhů rozprodává významnou část svého majetku. I tak ale zůstává jedním z nejbohatších šlechticů v zemi. Po vpádu vojsk, které najal císař Rudolf II. pro upevnění své moci v Čechách, v obavách, aby vojáci neprotrhli přehrady jihočeských rybníků a nezaplavili tak Prahu, dokonce zaplatil 100.000 kop míšeňských zlatých jako žold vojákům, který odmítal císař vyplatit. Pro tyto účely použil Petr Vok rodinný poklad, jenž nechal roztavit a vyrazit z něho mince.

Zdroj: Wikipedia

S Petrem Vokem bohužel éra slavného a mocného rodu z Růže končí. Petr Vok zemřel 5. listopadu 1611, což je potvrzeno nápisem na jeho rakvi. Zajímavostí však je, že mu historikové přiřkli datum úmrtí až o den později, aby zemřel na magické datum 6.11.1611. Při pohřbu neslo jeho rakev 24 rytířů a sjelo se na něj mnoho význačných osobností té doby.

Zde, ve Vyšším Brodě, odpočívají v hrobce členové šlechtického rodu Rožmberků, jejichž éra skončila právě s Petrem Vokem, snad nejznámějším Rožmberkem. Rožmberkové patřili k mocenské elitě, která se často byla schopna postavit moci krále. Zastávali vysoké funkce, působili jako místodržící, nejvyšší komorníci i maršálové, nevyhýbali se duchovním hodnostem. Není u nás rod, který by se ve středověku mohl poměřovat s tímto rodem. Rožmberská růže je užívána např. ve znaku Českého Krumlova nebo na symbolech Jihočeského kraje, takže věřím, že rod Rožmberků neupadne v zapomnění…

Chcete se dozvědět víc o Petr Vokovi? nebo ještě víc?

A toto je, moji milí, konec našeho putování. Pověděl jsem vám již vše, co jsem věděl, a pokud byste chtěli vědět víc, jistě budete vědět, kde hledat 😊.

Gratuluji Vám k ukončení putování za Rožmberky a třeba se uvidíme někdy příště při putováním za některým z dalších význačných rodů České země.

Váš cestovatel v čase

TEST

0
Vytvořeno dne Od Jitka Kadečková

Rožmberkové

1 / 6

O kterém českém rodě byla hra?

2 / 6

Kdo založil dle legendy rod Rožmberků, čili pánů z Růže?

3 / 6

  1. Za koho se vdala Perchta z Rožmberka?

4 / 6

  1. Který potok napájí většinu nejvýznamnějších rybníků vybudovaných Rožmberky?

5 / 6

Který z Rožmberků kandidoval na polského krále?

6 / 6

6. Kdo zaplatil 100.000 kop zlatých jako žold vojákům, aby neprotrhli hráze?

Vaše skóre je

Průměrné skóre je 0%

0%