Móda ve středověku

Moji milí,

gratuluji vám k vyřešení další hádanky. Vypadá to, že máte na rébusy talent, ale zatím je před námi ještě mnoho úkolů. Jako třeba tento. Až ho vyluštíte, budete přesně vědět, kam jít… ale to až za chvíli 😊.

A teď bych vám chtěl vyprávět něco o tom, co bude zajímat hlavně děvčata. Ano, je to móda 😊.

Móda je tu s námi snad již od nepaměti, i když o módě v pravém slova smyslu lze v Evropě hovořit zhruba až od 13. století. V ranném středověku bylo oblíbené spíše volnější oblečení, s postupem času se stávalo, hlavně u žen, stále více vypasovanější. To aby ženy mohly ukázat své přednosti 😊.

Móda šlechty a obyčejných lidí se samozřejmě v těch dobách velmi lišila. Bohatí lidé si mohli dovolit drahé a kvalitní dovážené látky převážně z damašku a brokátu. Hlavně, aby to bylo barevné 😊. Módní byly geometrické vzory a pak také oděvy ze čtverců, které byly rozšiřovány vloženými trojúhelníky. Šaty doplňovaly drahé šperky, protože podle šperků se poznalo, jak moc je daný člověk bohatý a vznešený.

Jako první vrstvu nosili muži i ženy košili, a pravděpodobně obě pohlaví v té době nosila spodky. Ženy si k nim přivazovaly podvazky a punčochy a muži nohavice. U žen byly košile vždy dlouhé, u mužů se postupně zkracovaly, až ve vrcholném středověku končily až těsně pod zadnicí 😊. Druhá, svrchní část oděvu, byla často zdobená vyšíváním, kožešinami, stuhami nebo korálky.

Mimochodem, víte, že česká móda byla díky své elegantnosti, kultivovanosti a jednoduchosti vzorem i pro anglickou módu v dobách královny Anny, dcery Karla IV.?


Více o módě ve středověku: video v AJ https://www.youtube.com/watch?v=Ibj7GsfsCpI&ab_channel=CrowsEyeProductions
https://edu.ceskatelevize.cz/video/1797-goticka-moda?vsrc=predmet&vsrcid=dejepis , https://www.dotyk.cz/magazin/stredovek-moda-zakony-20200903.html a http://www.1zs.jhnet.cz/new/wp-content/uploads/2009/09/gotika.pdf

Abyste zjistili, kam máte pokračovat, musíte vyřešit naši oděvní hádanku….

Nápověda

Heslo pro zobrazení nápovědy: pomoc1

[ppwp] Empty content, invalid attributes or values

Nápověda 2 – řešení

Heslo pro zobrazení nápovědy: pomoc2

[ppwp] Empty content, invalid attributes or values

Pokračovat na další stránku

Mezeru mezi slovy v hesle nahraďte podtržítkem: “_”, nepoužívejte velká písmena ani háčky či čárky

HESLO SE SKLÁDÁ ZE 2 SLOV

Restricted Content
To view this protected content, enter the password below: