Hygiena ve středověku

Moji milí,

předešlý úkol důkladně prověřil vaši bystrost. Byl to vlastně takový odpočinkový úkol 😊. A protože na vás chci být hodný, další úkol vlastně bude úplně stejně odpočinkový. Ale nepředbíhejme…

Když už jsme u té vody 😊, mohl bych vám říci něco o tom, jak to měli šlechtici ve středověku s hygienou. Tedy, abych to řekl upřímně: málo kdo měl ve středověku tolik času, aby mohl důkladnou hygienu provádět každý den. Tedy až na bohaté šlechtické rody. Ale určitý stupeň hygieny se udržoval i u poddaných, takže není pravda, že by lidé běžně na ulici vypadali, jako by strávili rok v tmavém žaláři bez vody.

Je tedy pravda že ve středověku se uznávala hlavně krása vnitřní. Ale ta tak nějak šla ruku v ruce i s krásou venkovní.

Šlechtici často vlastnili koupelnu. Někteří bohatí šlechtici měli dokonce do koupelny zavedený i vodovod. Jiní, kteří si takový luxus nemohli dovolit, si však koupel dopřávali také. Jen jim služky musely horkou vodu nosit, takže hygiena z logických důvodů neprobíhala tak často.

Ač se to zdá dosti nepravděpodobné, lidé ve středověku znali deodorant a také ho používali. Byl to prášek namletý z rýže, kořenu kosatce nebo kalamusu. K tomu se ještě pro hezkou vůni přidávaly lístky růže, levandule nebo hřebíčku.

Samostatnou kapitolou jsou však parfémy. Ty se začaly v Evropě v hojnější míře objevovat až ve 14. století na popud královny Alžběty. K velkému rozmachu parfémů dochází až na počátku novověku, kolem 15. století, kdy parfémy masivně nahrazovaly hygienu, zvlášť u vysoké šlechty.

Chtěli byste se o hygieně ve středověku dozvědět víc?

Kam půjdeme dál? To se dozvíte, když vyluštíte naši šifru od pana doktora

Nápověda

Heslo pro zobrazení nápovědy: pomoc1

[ppwp] Empty content, invalid attributes or values

Nápověda 2 – řešení

Heslo pro zobrazení nápovědy: pomoc2

[ppwp] Empty content, invalid attributes or values

Pokračovat na další stránku

Místo mezery použijte v hesle podtržítko: “_” , nepoužívejte velká písmena ani háčky či čárky

HESLO OBSAHUJE DVĚ SLOVA

Restricted Content
To view this protected content, enter the password below: