Ženy a sňatek ve středověku

Moji milí,

když se dívka jako Perchta z Rožmberku ve středověku vdala, znamenalo to pro ni mnoho nových povinností. Musela se starat nejen o manžela, ale i o chod celého domu. Žena se sňatkem slibovala poslušnost svému muži, že ho bude milovat a ctít. Manžel tuto povinnost neměl, a ve skutečnosti muž ženě své city příliš neprojevoval, protože povětšinou měl větší zájem o slávu rodu a bojové zásluhy.

Při svatbě si také oba dva manželé si slibovali věrnost. Což bylo důležité hlavně u žen, protože hrozilo, že žena porodí dítě, jehož otcem nebude její manžel, a přesto se toto dítě stane dědicem manželova majetku. U mužů byly nevěry tiše tolerovány.

A jaké že ženy byly dříve ideálem krásy? Byly to štíhlé, drobné ženy, mladistvého, éterického vzhledu, se světlou pletí a dlouhými světlými vlasy. Žena měla být cudná, počestná, zdrženlivá a zbožná. Měla mít nízko posazené boky a vyklenuté břicho – což byly tehdy znaky plodnosti. Ženy ze šlechtických rodů věnovaly spoustu času své kráse – především péči o vlasy a o pleť, aby vypadaly co nejdéle mladé. Středověké ženy znaly dokonce i líčení.

Chtěli byste vědět více o ženě a středověku?

Kam půjdeme dál? Bílá paní si kvůli vám udělala melír, aby vám napověděla….

Nápověda

Heslo pro zobrazení nápovědy: pomoc1

[ppwp] Empty content, invalid attributes or values

Nápověda 2 – řešení

Heslo pro zobrazení nápovědy: pomoc2

[ppwp] Empty content, invalid attributes or values

Pokračovat na další stránku

Mezeru mezi slovy nahraďte podtržítkem: “_”, nepoužívejte velká písmena ani háčky či čárky

Restricted Content
To view this protected content, enter the password below: